Login | Forgot Password? | Join the Community
31st Academy Awards Ceremony (1959)



31st Academy Awards Ceremony

(1959)

Drama / Family / News

April 6, 1959 at Pantages Theatre, Hollywood, California

Hosted by Jerry Lewis, Mort Sahl, Tony Randall, Bob Hope, David Niven and Laurence Olivier

BEST PICTURE
Gigi

Cat on a Hot Tin Roof
Auntie Mame
Separate Tables
The Defiant Ones  
 
BEST DIRECTOR
Vincente MinnelliGigi

Richard Brooks – Cat on a Hot Tin Roof
Robert WiseI Want to Live!
Stanley KramerThe Defiant Ones
Mark Robson – The Inn of the Sixth Happiness 
 
BEST ACTOR
David Niven – Separate Tables

Paul NewmanCat on a Hot Tin Roof
Tony CurtisThe Defiant Ones
Sidney PoitierThe Defiant Ones
Spencer Tracy – The Old Man and the Sea 
 
BEST ACTRESS
Susan HaywardI Want to Live!

Rosalind Russell – Auntie Mame
Elizabeth TaylorCat on a Hot Tin Roof
Deborah Kerr – Separate Tables
Shirley MacLaineSome Came Running 
 
BEST SUPPORTING ACTOR
Burl Ives – The Big Country

Arthur KennedySome Came Running
Gig YoungTeacher's Pet
Lee J. Cobb – The Brothers Karamazov
Theodore Bikel – The Defiant Ones  
 
BEST SUPPORTING ACTRESS
Wendy Hiller – Separate Tables

Peggy Cass – Auntie Mame
Maureen Stapleton – Lonelyhearts
Martha HyerSome Came Running
Cara Williams – The Defiant Ones  
 
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
The Defiant Ones – Nedrick Young and Harold Jacob Smith

Houseboat – Melville Shavelson and Jack Rose
Teacher's Pet – Fay Kanin and Michael Kanin
The Goddess – Paddy Chayefsky
The Sheepman – William Bowers and James Edward Grant 
 
BEST ADAPTED SCREENPLAY
Gigi – Alan Jay Lerner

Cat on a Hot Tin Roof – Richard Brooks and James Poe
I Want to Live! – Don Mankiewicz and Nelson Gidding
Separate Tables – John Gay and Terence Rattigan
The Horse's Mouth – Alec Guinness 
 
BEST DOCUMENTARY FEATURE
White Wilderness – Ben Sharpsteen

Antarctic Crossing
The Hidden World
Psychiatric Nursing 
 
BEST DOCUMENTARY SHORT
Ama Girls – Ben Sharpsteen

Employees Only
Journey Into Spring
The Living Stone
Overture 
 
BEST LIVE ACTION SHORT
Grand Canyon – Walt Disney

Journey Into Spring
The Kiss
Snows of Aorangi
T Is for Tumbleweed 
 
BEST ANIMATED SHORT
Knighty Knight Bugs – John W. Burton

Paul Bunyan
Sidney's Family Tree 
 
BEST DRAMATIC OR COMEDY SCORE
The Old Man and the Sea – Dimitri Tiomkin

Separate Tables – David Raksin
The Big Country – Jerome Moross
The Young Lions – Hugo Friedhofer
White Wilderness – Oliver Wallace 
 
BEST MUSICAL SCORE
Gigi – André Previn

Damn Yankees! – Ray Heindorf
Mardi Gras – Lionel Newman
South Pacific – Alfred Newman and Ken Darby
The Bolshoi Ballet – Yuri Faier and G. Rozhdestvensky 
 
BEST ORIGINAL SONG
" Gigi " from Gigi – Music by Alan Jay Lerner; Lyric by Frederick Loewe

"A Certain Smile" from A Certain Smile – Music by Sammy Fain; Lyric by Paul Francis Webster
"Almost In Your Arms" (Love Song from Houseboat ) from Houseboat – Music and Lyric by Jay Livingston and Ray Evans
"A Very Precious Love" from Marjorie Morningstar – Music by Sammy Fain; Lyric by Paul Francis Webster
"To Love and Be Loved" from Some Came Running – Music by James Van Heusen; Lyric by Sammy Cahn 
 
BEST SOUND RECORDING
South Pacific – Fred Hynes, Todd-AO Sound Department

A Time to Love and a Time to Die – Leslie I. Carey, Universal-International Studio Sound Department
I Want to Live! – Gordon E. Sawyer, Samuel Goldwyn Studio Sound Department
The Young Lions – Carlton W. Faulkner, Twentieth Century-Fox Studio Sound Department
Vertigo – George Dutton, Paramount Studio Sound Department 
 
BEST ART DIRECTION
Gigi – Art Direction: William A. Horning and Preston Ames; Set Decoration: Henry Grace and Keogh Gleason

A Certain Smile – Art Direction: Lyle R. Wheeler and John DeCuir; Set Decoration: Walter M. Scott and Paul S. Fox
Auntie Mame – Art Direction: Malcolm Bert; Set Decoration: George James Hopkins
Bell Book and Candle – Art Direction: Cary Odell; Set Decoration: Louis Diage
Vertigo – Art Direction: Hal Pereira and Henry Bumstead; Set Decoration: Sam Comer and Frank McKelvy 
 
BEST COSTUME DESIGN
Gigi – Cecil Beaton

A Certain Smile – Charles LeMaire and Mary Wills
Bell Book and Candle – Jean Louis
Some Came Running – Walter Plunkett
The Buccaneer – Ralph Jester, Edith Head and John Jensen 
 
BEST CINEMATOGRAPHY, BLACK AND WHITE
The Defiant Ones – Sam Leavitt

Desire Under the Elms – Daniel L. Fapp
I Want to Live! – Lionel Lindon
Separate Tables – Charles Lang, Jr.
The Young Lions – Joseph MacDonald 
 
BEST CINEMATOGRAPHY, COLOR
Gigi – Joseph Ruttenberg

Auntie Mame – Harry Stradling, Sr.
Cat on a Hot Tin Roof – William Daniels
South Pacific – Leon Shamroy
The Old Man and the Sea – James Wong Howe 
 
BEST FILM EDITING
Gigi – Adrienne Fazan

Auntie Mame – William Ziegler
Cowboy – William A. Lyon and Al Clark
I Want to Live! – William Hornbeck
The Defiant Ones – Frederick Knudtson 
 
BEST VISUAL EFFECTS
Tom thumb – Tom Howard

Torpedo Run – A. Arnold Gillespie and Harold Humbrock

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
My Uncle (France)

Arms and the Man (Germany)
Big Deal on Madonna Street (Italy)
The Road a Year Long (Yugoslavia)
La venganza (Spain) 
 
ACADEMY HONORARY AWARD
Maurice Chevalier 
 
IRVING G. THALBERG MEMORIAL AWARD
Jack L. Warner

PRESENTERS
Buddy Adler (Irving G. Thalberg Memorial Award)
Eddie Albert and Vincent Price (Art Direction and Set Decoration Awards)
June Allyson and Dick Powell (Musical Scoring Awards)
Ingrid Bergman and Cary Grant (Best Picture)
Dirk Bogarde, Van Heflin, and Elizabeth Taylor (Writing Awards)
Red Buttons and Shelley Winters (Best Supporting Actress)
James Cagney and Kim Novak (Best Actress)
Cyd Charisse and Robert Stack (Best Foreign Language Film)
Gary Cooper and Millie Perkins (Best Director)
Wendell Corey and Ernie Kovacs (Costume Design Awards)
Tony Curtis and Janet Leigh (Short Subjects Awards)
Bette Davis and Anthony Quinn (Best Supporting Actor)
Doris Day and Rock Hudson (Cinematography Awards)
Irene Dunne and John Wayne (Best Actor)
Anthony Franciosa and Eva Marie Saint (Music Awards)
Charlton Heston and Jane Wyman (Best Sound Recording)
Louis Jourdan and Jean Simmons (Best Film Editing)
Sophia Loren and Dean Martin (Best Original Song)
Shirley MacLaine and Peter Ustinov (Best Visual Effects)
Rosalind Russell (Honorary Award to Maurice Chevalier)
Robert Wagner and Natalie Wood (Documentary Awards)

PERFORMERS
Nick Adams, Anna Maria Alberghetti, James Darren, Dean Jones, Connie Stevens, and Tuesday Weld ("Almost In Your Arms" from Houseboat )
Joan Collins, Angela Lansbury, and Dana Wynter ("It's Great Not to Be Nominated")
Kirk Douglas and Burt Lancaster ("It's Alright With Us")
Eddie Fisher ("To Love and Be Loved" from Some Came Running)
Rhonda Fleming and Howard Keel ("A Very Precious Love" from Marjorie Morningstar)
Tony Martin (" Gigi " from Gigi )
John Raitt ("A Certain Smile" from A Certain Smile) 




Directors:
Actors:
Add to Favorites



HOME  |  MOVIES  |  TV SHOWS  |  RADIO  |  ACTORS  |  DIRECTORS  |  COMMUNITY  |  SEARCH
ABOUT US  |  FAQS  |  PRIVACY POLICY  |  TERMS & CONDITIONS  |  COPYRIGHT POLICY
Copyright © 2014 Matinee Classics LLC - All Rights Reserved. Developed by: VividConcept.com