Login | Forgot Password? | Join the Community
29th Academy Awards Ceremony (1957)



29th Academy Awards Ceremony

(1957)

Drama / Family / News
 
March 27, 1957 at RKO Pantages Theatre, Los Angeles, California and NBC Century Theatre, New York City

Hosted by Jerry Lewis and Celeste Holm 

BEST PICTURE
Around the World in Eighty Days

Friendly Persuasion
Giant
The King and I
The Ten Commandments  
 
BEST DIRECTOR
George StevensGiant

Michael Anderson – Around the World in Eighty Days
William WylerFriendly Persuasion
Walter Lang – The King and I
King Vidor – War and Peace

BEST ACTOR
Yul BrynnerThe King and I

James DeanGiant
Rock HudsonGiant
Kirk DouglasLust for Life
Laurence Olivier – Richard III 
 
BEST ACTRESS
Ingrid BergmanAnastasia

Carroll Baker – Baby Doll
Nancy Kelly – The Bad Seed
Deborah KerrThe King and I
Katharine HepburnThe Rainmaker  
 
BEST SUPPORTING ACTOR
Anthony QuinnLust for Life

Mickey Rooney – The Bold and the Brave
Don MurrayBus Stop
Anthony PerkinsFriendly Persuasion
Robert StackWritten on the Wind  
 
BEST SUPPORTING ACTRESS
Dorothy MaloneWritten on the Wind

Mildred Dunnock – Baby Doll
Eileen Heckart – The Bad Seed
Patty McCormack – The Bad Seed
Mercedes McCambridgeGiant  
 
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Le Ballon rouge – Albert Lamorisse

The Bold and the Brave – Robert Lewin
Julie – Andrew L. Stone
The Ladykillers – William Rose
La Strada – Federico Fellini and Tullio Pinelli 
 
BEST ADAPTED SCREENPLAY
Around the World in Eighty Days – James Poe, John Farrow and S. J. Perelman

Baby Doll – Tennessee Williams
Friendly Persuasion – Michael Wilson
Giant – Ivan Moffat and Fred Guiol
Lust for Life – Norman Corwin 
 
BEST STORY
The Brave One – Dalton Trumbo

The Eddy Duchin Story – Leo Katcher
High Society Edward Bernds and Elwood Ullman
The Proud and the Beautiful – Jean-Paul Sartre
Umberto D. – Cesare Zavattini 
 
BEST DOCUMENTARY FEATURE
The Silent World

The Naked Eye
Where Mountains Float 
 
BEST DOCUMENTARY SHORT
The True Story of the Civil War

A City Decides
The Dark Wave
The House Without a Name
Man in Space 
 
BEST LIVE ACTION SHORT FILM ONE-REEL 
Crashing the Water Barrier

I Never Forget a Face
Time Stood Still 
 
BEST LIVE ACTION SHORT FILM TWO-REEL
The Bespoke Overcoat

Cow Dog
The Dark Wave
Samoa 
 
BEST ANIMATED SHORT FILM
Mister Magoo's Puddle Jumper

Gerald McBoing-Boing on Planet Moo
The Jay Walker 
 
BEST DRAMATIC OR COMEDY SCORE
Around the World in Eighty Days – Victor Young

Anastasia – Alfred Newman
Between Heaven and Hell – Hugo Friedhofer
Giant – Dimitri Tiomkin
The Rainmaker – Alex North 
 
BEST MUSICAL SCORE
The King and I – Alfred Newman and Ken Darby

The Best Things in Life Are Free – Lionel Newman
The Eddy Duchin Story – Morris Stoloff and George Duning
High Society – Johnny Green and Saul Chaplin
Meet Me in Las Vegas – George Stoll and Johnny Green 
 
BEST ORIGINAL SONG
"Que Sera, Sera" (Whatever Will Be, Will Be) from The Man Who Knew Too Much – Music and Lyric by Jay Livingston and Ray Evans

" Friendly Persuasion (Thee I Love)" from Friendly Persuasion – Music by Dimitri Tiomkin; Lyric by Paul Francis Webster
"True Love" from High Society – Music and Lyric by Cole Porter
"Julie" from Julie – Music by Leith Stevens; Lyric by Tom Adair
" Written on the Wind " from Written on the Wind – Music by Victor Young; Lyric by Sammy Cahn 
 
BEST SOUND RECORDING
The King and I – Carlton W. Faulkner, Twentieth Century-Fox Studio Sound Department

The Brave One – Buddy Myers, RKO Radio Studio Sound Department
The Eddy Duchin Story – John Livadary, Columbia Studio Sound Department
Friendly Persuasion – Gordon R. Glennan and Gordon Sawyer, Westrex Sound Services, Inc. and Samuel Goldwyn Studio Sound Department
The Ten Commandments – Loren L. Ryder, Paramount Studio Sound Department 
 
BEST ART DIRECTION, BLACK AND WHITE
Somebody Up There Likes Me – Art Direction: Cedric Gibbons and Malcolm F. Brown; Set Decoration: Edwin B. Willis and F. Keogh Gleason

The Proud and Profane – Art Direction: Hal Pereira and A. Earl Hedrick; Set Decoration: Samuel M. Comer and Frank R. McKelvy
The Seven Samurai – Art Direction and Set Decoration: Takashi Matsuyama
The Solid Gold Cadillac – Art Direction: Ross Bellah; Set Decoration: William R. Kiernan and Louis Diage
Teenage Rebel – Art Direction: Lyle R. Wheeler and Jack Martin Smith; Set Decoration: Walter M. Scott and Stuart A. Reiss 
 
BEST ART DIRECTION, COLOR
The King and I – Art Direction: Lyle R. Wheeler and John DeCuir; Set Decoration: Walter M. Scott and Paul S. Fox

Around the World in Eighty Days – Art Direction: James W. Sullivan and Ken Adam; Set Decoration: Ross J. Dowd
Giant – Art Direction: Boris Leven; Set Decoration: Ralph S. Hurst
Lust for Life – Art Direction: Cedric Gibbons, Hans Peters and Preston Ames; Set Decoration: Edwin B. Willis and F. Keogh Gleason
The Ten Commandments – Art Direction: Hal Pereira, Walter H. Tyler and Albert Nozaki; Set Decoration: Sam M. Comer and Ray Moyer 
 
BEST CINEMATOGRAPHY, BLACK AND WHITE
Somebody Up There Likes Me – Joseph Ruttenberg

Baby Doll – Boris Kaufman
The Bad Seed – Harold Rosson
The Harder They Fall – Burnett Guffey
Stagecoach to Fury – Walter Strenge 
 
BEST CINEMATOGRAPHY, COLOR
Around the World in Eighty Days – Lionel Lindon

The Eddy Duchin Story – Harry Stradling
The King and I – Leon Shamroy
The Ten Commandments – Loyal Griggs
War and Peace – Jack Cardiff 
 
BEST COSTUME DESIGN, BLACK AND WHITE
The Solid Gold Cadillac – Jean Louis

The Power and the Prize – Helen Rose
The Proud and Profane – Edith Head
The Seven Samurai – Kohei Ezaki
Teenage Rebel – Charles LeMaire and Mary Wills 
 
BEST COSTUME DESIGN, COLOR
The King and I – Irene Sharaff

Around the World in Eighty Days – Miles White
Giant – Moss Mabry and Marjorie Best
The Ten Commandments – Edith Head, Ralph Jester, John Jensen, Dorothy Jeakins and Arnold Friberg
War and Peace – Marie De Matteis 
 
BEST FILM EDITING
Around the World in Eighty Days – Gene Ruggiero and Paul Weatherwax

The Brave One – Merrill G. White
Giant – William Hornbeck, Philip W. Anderson and Fred Bohanan
Somebody Up There Likes Me – Albert Akst
The Ten Commandments – Anne Bauchens 
 
BEST VISUAL EFFECTS
The Ten Commandments – John Fulton

Forbidden Planet – A. Arnold Gillespie, Irving Ries and Wesley C. Miller 
 
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
La Strada (Italy)

Biruma no tategoto (Japan)
Gervaise (France)
Der Hauptmann von Köpenick (Germany)
Qivitoq (Denmark)

ACADEMY HONORARY AWARD
Eddie Cantor

IRVING G. THALBERG MEMORIAL AWARD
Buddy Adler

JEAN HERSHOLT HUMANITARIAN AWARD
Y. Frank Freeman

PRESENTERS
Carroll Baker (Best Original Song)
Ingrid Bergman (Best Director)
Ernest Borgnine (Best Actress)
Gower Champion and Marge Champion (Art Direction and Set Decoration Awards)
Dorothy Dandridge (Best Visual Effects)
Kirk Douglas (Best Film Editing)
Janet Gaynor (Best Picture)
Rock Hudson and Eva Marie Saint (Best Musical Score and Best Dramatic or Comedy Score)
Nancy Kelly (Best Supporting Actor)
Deborah Kerr (Writing Awards)
Jack Lemmon (Best Supporting Actress)
Anna Magnani (Best Actor)
Dorothy Malone (Best Sound Recording)
Mercedes McCambridge and Robert Stack (Documentary Awards)
Patty McCormack and Mickey Rooney (Short Subject Awards)
George Seaton (Best Foreign Language Film, Honorary Award, Irving G. Thalberg Award and Jean Hersholt Humanitarian Award)
Elizabeth Taylor (Costume Design Awards)
Claire Trevor (Cinematography Awards)

PERFORMERS
Bing Crosby ("True Love" from High Society )
Dorothy Dandridge ("Julie" from Julie)
The Four Aces (" Written on the Wind " from Written on the Wind )
Gogi Grant ("Que Sera, Sera" (Whatever Will Be, Will Be) from The Man Who Knew Too Much )
Tommy Sands (" Friendly Persuasion (Thee I Love)" from Friendly Persuasion )  




Directors:
Actors:
Add to Favorites



HOME  |  MOVIES  |  TV SHOWS  |  RADIO  |  ACTORS  |  DIRECTORS  |  COMMUNITY  |  SEARCH
ABOUT US  |  FAQS  |  PRIVACY POLICY  |  TERMS & CONDITIONS  |  COPYRIGHT POLICY
Copyright © 2014 Matinee Classics LLC - All Rights Reserved. Developed by: VividConcept.com