Login | Forgot Password? | Join the Community
20th Academy Awards Ceremony (1948)



20th Academy Awards Ceremony

(1948)

Drama / Family / News

March 20, 1948 at Shrine Auditorium, Los Angeles, California

Hosted by Agnes Moorehead and Dick Powell

BEST PICTURE
Gentleman's Agreement

The Bishop's Wife
Crossfire
Great Expectations
Miracle on 34th Street  
 
BEST DIRECTOR
Elia KazanGentleman's Agreement

George CukorA Double Life
Edward Dmytryk – Crossfire
Henry Koster – The Bishop's Wife
David LeanGreat Expectations  
 
BEST ACTOR
Ronald ColmanA Double Life

John GarfieldBody and Soul
Gregory PeckGentleman's Agreement
William PowellLife With Father
Michael RedgraveMourning Becomes Electra  
 
BEST ACTRESS
Loretta YoungThe Farmer's Daughter

Joan Crawford – Possessed
Susan Hayward – Smash-Up, the Story of a Woman
Dorothy McGuireGentleman's Agreement
Rosalind RussellMourning Becomes Electra  
 
BEST SUPPORTING ACTOR
Edmund GwennMiracle on 34th Street

Charles BickfordThe Farmer's Daughter
Thomas Gomez – Ride the Pink Horse
Robert Ryan – Crossfire
Richard WidmarkKiss of Death  
 
BEST SUPPORTING ACTRESS
Celeste HolmGentleman's Agreement

Ethel Barrymore – The Paradine Case
Gloria Grahame – Crossfire
Marjorie MainThe Egg and I
Anne Revere – Gentleman's Agreement  
 
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
The Bachelor and the Bobby-Soxer – Sidney Sheldon

Shoeshine – Sergio Amidei, Adolfo Franci, C. G. Viola and Cesare Zavattini
Monsieur Verdoux – Charles Chaplin
A Double LifeRuth Gordon and Garson Kanin
Body and Soul – Abraham Polonsky 
 
BEST ADAPTED SCREENPLAY
Miracle on 34th Street – George Seaton

Great Expectations David Lean, Ronald Neame and Anthony Havelock-Allan
Boomerang ! – Richard Murphy
Crossfire – John Paxton
Gentleman's Agreement – Moss Hart 
 
BEST STORY
Miracle on 34th Street – Valentine Davies

A Cage of Nightingales – Georges Chaperot and René Wheeler
It Happened on Fifth Avenue – Herbert Clyde Lewis and Frederick Stephani
Kiss of Death – Eleazar Lipsky
Smash-Up, the Story of a Woman – Dorothy Parker and Frank Cavett 
 
BEST ANIMATED SHORT FILM
Tweetie Pie – Edward Selzer

Chip an' Dale – Walt Disney
Dr. Jekyll and Mr. Mouse – Frederick Quimby
Pluto's Blue Note – Walt Disney
Tubby the Tuba – George Pal 
 
BEST DOCUMENTARY FEATURE
Design for Death

Journey Into Medicine
The World Is Rich 
 
BEST DOCUMENTARY SHORT
First Steps

Passport to Nowhere
School in the Mailbox 
 
BEST LIVE ACTION SHORT FILM, ONE-REEL
Goodbye Miss Turlock – Herbert Moulton

Brooklyn, U.S.A. – Thomas Mead
Moon Rockets – Jerry Fairbanks
Now You See It – Pete Smith
So You Want to Be in Pictures – Gordon Hollingshead 
 
BEST LIVE ACTION SHORT FILM, TWO-REEL
Climbing the Matterhorn – Irving Allen

Champagne for Two – Harry Grey
Fight of the Wild Stallions – Thomas Mead
Give Us the Earth – Herbert Morgan
A Voice Is Born: The Story of Niklos Gafni – Ben Blake 
 
BEST DRAMATIC OR COMEDY SCORE 
A Double Life – Miklos Rozsa

The Bishop's Wife – Hugo Friedhofer
Captain from Castile – Alfred Newman
Forever Amber – David Raksin
Life With Father – Max Steiner 
 
BEST MUSICAL SCORE
Mother Wore Tights – Alfred Newman

Song of the South – Daniele Amfitheatrof, Paul J. Smith and Charles Wolcott
Road to Rio – Robert Emmett Dolan
Fiesta – Johnny Green
My Wild Irish Rose – Ray Heindorf and Max Steiner 
 
BEST ORIGINAL SONG
"Zip-a-Dee-Doo-Dah" from Song of the South – Music by Allie Wrubel; Lyric by Ray Gilbert

"A Gal in Calico" from The Time, the Place and the Girl – Music by Arthur Schwartz; Lyric by Leo Robin
"I Wish I Didn't Love You So" from The Perils of Pauline – Music and Lyric by Frank Loesser
"Pass That Peace Pipe" from Good News – Music and Lyric by Ralph Blane, Hugh Martin and Roger Edens
"You Do" from Mother Wore Tights – Music by Josef Myrow; Lyric by Mack Gordon 
 
BEST SOUND RECORDING
The Bishop's Wife – Gordon E. Sawyer, Samuel Goldwyn Studio Sound Department

Green Dolphin Street – Douglas Shearer, MGM Studio Sound Department
T-Men – Jack R. Whitney, Sound Service, Inc. 
 
BEST ART DIRECTION, BLACK AND WHITE
Great Expectations – Art Direction: John Bryan; Set Decoration: Wilfred Shingleton

The Foxes of Harrow – Art Direction: Lyle Wheeler and Maurice Ransford; Set Decoration: Thomas Little and Paul S. Fox 
 
BEST ART DIRECTION, COLOR
Black Narcissus – Art Direction and Set Decoration: Alfred Junge

Life With Father – Art Direction: Robert M. Haas; Set Decoration: George James Hopkins 
 
BEST CINEMATOGRAPHY, BLACK AND WHITE
Great Expectations – Guy Green

Green Dolphin Street – George Folsey
The Ghost and Mrs. Muir – Charles Lang, Jr. 
 
BEST CINEMATOGRAPHY, COLOR
Black Narcissus – Jack Cardiff

Mother Wore Tights – Harry Jackson
Life With Father – Peverell Marley and William V. Skall 
 
BEST FILM EDITING
Body and Soul – Francis Lyon and Robert Parrish

The Bishop's Wife – Monica Collingwood
Gentleman's Agreement – Harmon Jones
Odd Man Out – Fergus McDonnell
Green Dolphin Street – George White 
 
BEST VISUAL EFFECTS
Green Dolphin Street – A. Arnold Gillespie, Warren Newcombe, Douglas Shearer and Michael Steinore

Unconquered – Farciot Edouart, Devereux Jennings, Gordon Jennings, Wallace Kelley, Paul Lerpae and George Dutton 
 
ACADEMY HONORARY AWARD
James Baskett
Bill and Coo
Colonel William N. Selig, Albert E. Smith, Thomas Armat and George K. Spoor 
 
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Shoeshine (Italy)


Directors:
Actors:
Add to Favorites



HOME  |  MOVIES  |  TV SHOWS  |  RADIO  |  ACTORS  |  DIRECTORS  |  COMMUNITY  |  SEARCH
ABOUT US  |  FAQS  |  PRIVACY POLICY  |  TERMS & CONDITIONS  |  COPYRIGHT POLICY
Copyright © 2014 Matinee Classics LLC - All Rights Reserved. Developed by: VividConcept.com