Login | Forgot Password? | Join the Community
10th Academy Awards Ceremony (1938)



10th Academy Awards Ceremony

(1938)

Drama / Family

March 10, 1938 at Biltmore Hotel, Los Angeles, California

Hosted by Bob Burns 

BEST PICTURE
The Life of Emile Zola

The Awful Truth
Captains Courageous
Dead End
The Good Earth
In Old Chicago
Lost Horizon
One Hundred Men and a Girl
Stage Door
A Star Is Born  
 
BEST DIRECTOR
Leo McCarey – The Awful Truth

William Dieterle – The Life of Emile Zola
Sidney Franklin – The Good Earth
Gregory La Cava – Stage Door
William WellmanA Star Is Born  
 
BEST ACTOR 
Spencer TracyCaptains Courageous

Charles Boyer – Conquest
Fredric MarchA Star Is Born
Robert MontgomeryNight Must Fall
Paul MuniThe Life of Emile Zola  
 
BEST ACTRESS
Luise RainerThe Good Earth

Irene Dunne – The Awful Truth
Greta GarboCamille
Janet GaynorA Star Is Born
Barbara Stanwyck – Stella Dallas 
 
BEST SUPPORTING ACTOR
Joseph SchildkrautThe Life of Emile Zola

Ralph Bellamy – The Awful Truth
Thomas Mitchell The Hurricane
H. B. WarnerLost Horizon
Roland YoungTopper 
 
BEST SUPPORTING ACTRESS
Alice Brady – In Old Chicago

Andrea Leeds – Stage Door
Anne Shirley – Stella Dallas
Claire TrevorDead End
Dame May Whitty – Night Must Fall  
 
BEST STORY
A Star Is Born – William A. Wellman and Robert Carson

In Old Chicago – Niven Busch
The Life of Emile Zola – Heinz Herald and Geza Herczeg
One Hundred Men and a Girl – Hans Kraly
Black Legion – Robert Lord 
 
BEST ADAPTED SCREENPLAY
The Life of Emile Zola – Heinz Herald, Geza Herczeg, Norman Reilly Raine

Stage Door – Morris Ryskind and Anthony Veiller
A Star Is Born – Alan Campbell, Robert Carson and Dorothy Parker
The Awful Truth – Viña Delmar
Captains Courageous – John Lee Mahin, Marc Connolly and Dale Van Every 
 
BEST LIVE ACTION SHORT FILM, ONE-REEL 
The Private Life of the Gannets – Skibo Productions and Educational

A Night at the Movies – MGM
Romance of Radium – Pete Smith and MGM 
 
BEST LIVE ACTION SHORT FILM, TWO-REEL
Torture Money – MGM

Deep South – RKO Radio
Should Wives Work? – RKO Radio
BEST ANIMATED SHORT FILM
Penny Wisdom – Pete Smith and MGM
The Man Without a Country – Warner Bros.
Popular Science J-7-1 – Paramount 
 
BEST LIVE ACTION SHORT FILM, COLOR
The Old Mill – Walt Disney Productions and RKO Radio

Educated Fish – Paramount
The Little Match Girl – Charles Mintz and Columbia 
 
BEST SCORE
One Hundred Men and a Girl – Universal Studio Music Department

Lost Horizon – Columbia Studio Music Department
The Hurricane – Goldwyn Studio Music Department
Something to Sing About – Grand National Studio Music Department
Way Out West Hal Roach Studio Music Department
Maytime – MGM Studio Music Department
Souls at Sea – Paramount Studio Music Department
Make a Wish – Principal Productions
Portia on Trial – Republic Studio Music Department
Quality Street – RKO Radio Studio Music Department
The Prisoner of Zenda – Selznick International Pictures Music Department
In Old Chicago – Twentieth Century Fox Studio Music Department
Snow White and the Seven Dwarfs Walt Disney Studio Music Department
The Life of Emile Zola – Warner Bros. Studio Music Department 
 
BEST SONG
"Sweet Leilani" from Waikiki Wedding – Music and Lyric by Harry Owens

"Remember Me" from Mr. Dodd Takes the Air – Music by Harry Warren; Lyric by Al Dubin
"That Old Feeling" from Walter Wanger's Vogues of 1938 – Music by Sammy Fain; Lyric by Lew Brown 
"They Can't Take That Away From Me" from Shall We Dance – Music by George Gershwin; Lyric by Ira Gershwin
"Whispers in the Dark" from Artists and Models – Music by Frederick Hollander; Lyric by Leo Robin 
 
BEST ART DIRECTION
Lost Horizon – Stephen Goosson

A Damsel in Distress – Carroll Clark
Wee Willie Winkie – William S. Darling and David S. Hall
Dead End – Richard Day
Souls at Sea – Hans Dreier and Roland Anderson
Conquest – Cedric Gibbons and William Horning
The Life of Emile Zola – Anton Grot
Every Day's a Holiday – Wiard Ihnen
Manhattan Merry-Go-Round – John Victor Mackay
You're a Sweetheart – Jack Otterson
Walter Wanger's Vogues of 1938 – Alexander Toluboff
The Prisoner of Zenda – Lyle Wheeler 
 
BEST CINEMATOGRAPHY
The Good Earth – Karl Freund

Dead End – Gregg Toland
Wings Over Honolulu – Joseph Valentine 
 
BEST SOUND RECORDING
The Hurricane – Thomas Moulton, United Artists Studio Sound Department

Lost Horizon – John Livadary, Columbia Studio Sound Department
The Girl Said No – A. E. Kaye, Grand National Studio Sound Department
Topper – Elmer A. Raguse, Hal Roach Studio Sound Department
Maytime – Douglas Shearer, MGM Studio Sound Department
Wells Fargo – Loren L. Ryder, Paramount Studio Sound Department
Hitting a New High – John Aalberg, RKO Radio Studio Sound Department
In Old Chicago – E. H. Hansen, Fox Studio Sound Department
One Hundred Men and a Girl – Homer G. Tasker, Universal Studio Sound Department
The Life of Emile Zola – Nathan Levinson, Warner Bros. Studio Sound Department 
 
BEST FILM EDITING
Lost Horizon – Gene Havlick and Gene Milford

One Hundred Men and a Girl – Bernard W. Burton
The Awful Truth – Al Clark
Captains Courageous – Elmo Vernon
The Good Earth – Basil Wrangell 
 
BEST ASSISTANT DIRECTOR
In Old Chicago – Robert Webb

Lost Horizon – C. C. Coleman, Jr.
The Life of Emile Zola – Russ Saunders
A Star Is Born – Eric G. Stacey
Souls at Sea – Hal Walker 
 
BEST DANCE DIRECTION
A Damsel in Distress – Hermes Pan

Varsity Show – Busby Berkeley
Ready, Willing and Able – Bobby Connolly
A Day at the Races – Dave Gould
Ali Baba Goes to Town – Sammy Lee
Waikiki Wedding – LeRoy Prinz 
 
ACADEMY HONORARY AWARD
Mack Sennett

Edgar Bergen
Museum of Modern Art Film Library
W. Howard Greene 
 
IRVING G. THALBERG MEMORIAL AWARD
Darryl F. Zanuck



Directors:
Actors:
Add to Favorites



HOME  |  MOVIES  |  TV SHOWS  |  RADIO  |  ACTORS  |  DIRECTORS  |  COMMUNITY  |  SEARCH
ABOUT US  |  FAQS  |  PRIVACY POLICY  |  TERMS & CONDITIONS  |  COPYRIGHT POLICY
Copyright © 2014 Matinee Classics LLC - All Rights Reserved. Developed by: VividConcept.com